נושאים לבחירה

בין לקוחותינו

Nissan Renault Kraso Petroteck Sonol SoGood BMW Garage SuperGaz Maga ntp ruach-nashit

"השורש שלי"

אלינור שרגאי ( 2008) יומן אישי

שיתוף: הדרך האישית שלי בעולם התעסוקתי

אז חשבתי שאהיה עובדת סוציאלית. להתעסק במשהו "הישרדותי" נשמע לי דבר ש"ראוי" להשקיע בו. המחשבה הזו נגנזה אחרי שביום שישי אחד בצהריים הגיע מכתב בו הודיעו לי באופן חגיגי כי הציון בפסיכומטרי אינו מספק. בינינו, אף פעם לא הייתי חזקה בפתרון פרבולות, ובטח שלא תחת לחץ של זמן.
מאחר והייתי עדיין אופטימית וצעירה, לא נשבר ליבי מן הידיעה (טוב נו, אולי קצת…) והחלטתי ללמוד משהו עם אותו שורש "ס.ו.צ…." שלפחות יזכיר את חלומי הרטוב – וכך בחרתי באופטימיות מהולה באכזבה ב – סוציולוגיה, "מדעי החבר'ה".

האופטימיות כמעט ונשברה, נתקלתי בעוד צרה – "זה דוחוגי" כך אמרו לי במחלקה לס.ו.צ….
אחרי שהבנתי שלא מדובר בחיה מימית אשר תאלץ אותי ללמוד ביולוגיה, ישבתי על המדוכה… הדילמה היתה קשה לליבי בן ה- 21… (כן, היו ימים) אך במסדרונות הספרייה כך בחטף, עלה הרעיון לחוג לתאטרון…. מלאת גאווה הגשתי בקשה ל"דוחוגי" והנה עברנו משוכה ראשונה, התואר הראשון יצא לדרכו בהצלחה.

אז לאחר דיונים עם יצורים מימיים וחששות עמוקים, מצאתי עצמי נשאבת לחקר תולדות החברה – שחיתי בתוך ערימה של ספרים, לארוחת בוקר אכלתי מאמרים, בצהריים דקלמתי מחזות, בערב הכנתי עבודות – ומה שהיה קסום יותר מכל הוא שנהניתי מכל רגע.
ס.ו.צ. זה אני!!! גיליתי לעצמי בתדהמה. אינטראקציות בינאישיות, נורמות וסטיות חברתיות, אנתרופולוגיה של חברות קדומות, חקר של שפה ועוד ועוד. הבחירה בשורש ס.ו.צ. ולצידו התאטרון היו מדויקים להפליא.

וכך, עבר התואר הראשון, והחלטתי שאם כל כך נהניתי אז אולי כדאי להמשיך גם לשלב שני? – והפעם אפילו יכולתי לבחור "חדחוגי" – ס.ו.צ. לארגונים. אומנם כולם אמרו שעם ס.ו.צ. לא הולכים למכולת, אבל היתה לי איזו שהיא תחושה שדווקא מהשורש הזה יצמח משהו לא רע. וכך המשכתי בתואר השני – סוציולוגיה של ארגונים, וכשסיימתי שאלתי כמו כל האחרים – אז מה באמת עכשיו עושים?….

אז אחרי שהבנתי את כל המינוחים האוניברסיטאיים והרגשתי נוחות בין כל שאר הדגיגים והכרישים, פתאום נדחפתי החוצה לחיים האמיתיים. ארגונים, עסקים, עבודה – אלוהים!!!….מה עושים???…..
הפעם אחסוך מכם את כל השתלשלות העניינים – עברו מאז אי אלו. היום אני יועצת בארגונים ומאמנת עסקית לאנשים. מצאתי עצמי מתגלגלת בין ארגונים קטנים כגדולים, מייעצת למנהלים שמובילים תאגידי ענק בישראל, וצועדת לצידם באהבה גדולה.

פתאום הבנתי, שלפעמים הדרך חכמה יותר ממה שאנחנו חושבים. מסתבר שאי שם בשנות ה 20 שלי לא באמת הבנתי מה המשמעות של עבודה סוציאלית, אבל הנתיב שלי ידע מה נכון ומדויק לי. הרגשתי עמוק בפנים שאני רוצה לעזור לאחרים לסלול דרך, להגיד את שלהם בקול רם, להגשים את מה שנמצא אי שם בתוך הנפש. והנה אני כאן. בכובע אחר, אבל עם הגשמה של הכמיהה העמוקה הזו, ללכת עם אנשים בדרך, לראות ולהרגיש אותם באמת, להזכיר להם את הייעוד שלהם. 

בחזון שלי אני אמצעי המאפשר צמיחה של אחרים בדרך שנמצאת אצלם כבר שם,
עמוק בפנים.

מהודו לעסקים

עבודה אינטנסיבית ושאלות לגבי מהות עיסוקי כיועצת ארגונית ומאמנת עסקית הובילו אותי למסע בהודו הרחוקה. זה לא היה עוד מסע תרמילאים המסתובבים בחבורות ומבקשים לייצר דווקא שם את ישראל שעזבו כאן, אלא מסע של לבדות אמיתית, או מה שנקרא בשפתה ובשפת חברי האשראם Loneliness.

דווקא במסע הזה, בו בדרך כלל מוצאים שקט, שלווה ו"שאנטי", מצאתי את התשובות שכל כך העסיקו אותי בעולם העסקים. שאלות כמו "היכן עובר הגבול בין עולם העבודה לעולם הפרטי והאם ניתן למצוא את האושר בתוך העולם העסקי והתובעני?", היוו חלק עיקרי ממחשבותיי.

לפני הגעתי להודו נטיתי לחשוב כי ישנה עצלות כלשהי בהודים, שכן הם אחרי הכל בין המדינות הנכשלות בעולם. הופעתי לגלות את השילוב המדהים בין מוסר עבודה גבוה, חריצות והתמדה בשילוב עם איזו שהיא שלווה ושלמות.
אז נכון, הם לא בחזית הקידמה, והמילים אסטרטגיה ותכנון לטווח רחוק הם למרבית בעלי העסקים מינוחים זרים שנשארו מחוץ לגבולותיה של הודו גם לאחר שנכבשה על ידי בריטניה (ובמידה מסוימת גם על ידי ישראל). יחד עם זאת, אותה תחושת נינוחות המשודרת כלפי הלקוח מבעלי העסקים ונותני השירות היא בסיס בעיניי לניצחון הפרטי של כל אחד מאיתנו אשר יוביל לניצחון ציבורי, ארגוני.

במסע זה הבנתי כי זוהי דרכי האישית ושאיפתי ליישמה ראשית לעצמי ולאחר מכן ללקוחותיי. עשייה הנובעת מתחושת שלווה פנימית, קבלת העצמי והכרה ביתרונותיי היחסיים, היא אשר תאפשר צמיחה ושינוי גם במקומות הטעונים שיפור.
חזרתי לארץ, הפכתי שוב ושוב במחשבות. הסתכלתי על החשש והפחד הגדול משינוי. ולבסוף, החלטתי. פתחתי בדרך משלי – הדרך בה אוכל להביא את סוד המזרח למערב"